Inter School Competitions
MONTH – OCTOBER, 2023
01.10.2023 to 31.10.2023
Inter School / Other Competitions
Date Event Venue & Organised by Attended by / Results / Remarks
01.10.2023 Competition on Wildlife Week – 2023 National Zoological Park, New Delhi 1st position - Kashish Gupta-X-B in Online Painting competition, Incharge – Ms.Ruby
14.10.2023 Inter School Competition Aura 2023 Maharaja Agrasen Public School, Ashok Vihar, New Delhi 3rd position in Reel-ista – 1.Avishi-VIII-B, 2.Vanshika-VIII-A, Incharge- Ms.Monika Lamba
19.10.2023 Ramjas Inter School Debate (Hindi) Ramjas School, Pusa Road, New Delhi Against the Motion - Siya Tanwar – XI – B won the Outstanding Speaker Prize (Hindi) Prepared by Ms. Ravita Tandon
26.10.2023 Inter School Competition ‘Vichitra Vigyan’ Apeejay School, Saket Appreciation in Science Techno – 1.Ishaan Tanwar, 2.Naman Singh Rawat-IX-B, Incharge – Ms.Mamta Sharma
Appreciation in Bento Box - Gauri – XI-C, Incharge – Ms.Kamia Tanwar and Ms.Shalini Tyagi
30.10.2023 Inter School Competition ‘ARPAN 2023’ Shaheed Rajpal D.A.V. Public School Dayanand Vihar, Delhi Radio Show – 3rd Position - Aadi Gupta – IX-A, Shriya- IX-A & Teeya-IX-A Incharge – Ms.Ravita Tandon
G.M.P.S. MONTHLY REPORT - ACTIVITIES
01.08.2023 to 31.08.2023
School’s Achievements/Inter School Competitions
Date Event Venue & Organised by Attended by / Results / Remarks Teacher Incharge
05.08.2023 Inter School Competition ‘Dr.Stya Paul Memorial Mathematics Quest ’ (Competition held on 23.07.2023) Apeejay School, Saket 2 nd Position in Pattern-o-Metry : Vanshika Chaudhary – X-B Ms. G.Patiar
10.08.2023 Inter School Competition ‘Dewang Mehta Memorial IT Symposium Bharatiya Vidya Bhavan's Mehta Vidyalaya 1 st Position in Metal Wars : Saksham, Aslan Ali, Vinay –XII- B & Saurabh – XII-A Mr.Vanshaj Koul
11.08.2023 Inter School Competition ‘Van Mahotsav 2023’ Maharaja Agrasen Model School, CD- Block, Pitampura, New Delhi 3 rd position in Bot-O-Matic Challenge : Chatbot Radhika Bhatia-XI-B,Yug Bhasin-XI-B Consolation in Kavita Vachan –G20 Vasudev Kutumbakam, Hezal Chopra-VIII-A Ms.Mamta Sharma
Dr. Rita Yadav
12.08.2023 Inter School Competition ‘ASN G20 International Fest’ (Competition held on 29.05.2023) ASN Sec. School, Mayur Vihar Consolation in Millet Mania - Advertisement Designing Akshat Tanwar – XI-B, M. Arul - XI-B & Parth – XI-A Ms. Preeti Chawla & Ms. Swati Bose
12.08.2023 Inter School Competition ‘Crossroads 2023’ (Competition held on 18.07.2023) ASNDarbari Lal DAV Model School, Pitampura 3 rd position in RAP IT UP – Himanshu Kumar Giri –VI-A & Ojasv Tanwar –VI-A Ms.Dimple Bainsla
14.08.2023 Inter School Competition ‘The Quest’ Mahavir Sr.Model School, Sangam Park Extn., Rana Pratap Bagh, G.T.Karnal Road, Delhi 1st position in the Event : Empowering the Youth - VIikram Dahiya & Raushan Raj - X-B Ms.Aman Kalsi
25.08.2023 Inter School Competition ‘Fantasia’ Adarsh Public School, Bali Nagar, New Delhi 1 st position in Ad Mania : Mishika –III-A, Anvita-III-B Ms.Rajni Bhullar
25.08.2023 Inter School Competition ‘Atlent 2.0’ DAV, Vasant Kunj, New Delhi 2 nd position in Battle bots - Saksham Singh - XII-B, Aaryan Tanwar - XII-C, Saurav Sahu - XII-C Mr.Vanshaj Koul
G.M.P.S. MONTHLY REPORT - ACTIVITIES
01.07.2023 to 31.07.2023
School’s Achievements/Inter School Competitions
Date Event Venue & Organised by Attended by / Results / Remarks Teacher Incharge
20.07.2023 Inter School Competition ‘Haywire’ Mount Carmel School, Sec-22, Dwarka, New Delhi 3 rd Position - Battle Bots : 1.Saksham – XII-B, 2.Aslan-XII-B, 3.Aaryan - XII-C Mr.Vanshaj Koul
26.07.2023&27.07.2023 Inter School Competition ‘Renaissance 2023’ New Era Public School, Dwarka 2 nd position : Nature Tale - Anvita III B and Yasvi III B Ms. Rajni Bhullar
G.M.P.S. MONTHLY REPORT - ACTIVITIES
01.05.2023 to 31.05.2023
Inter School / State level / Sports / Other Competitions
Date Event Venue & Organised by Attended by / Results / Remarks
04.05.2023 Inter School Competition ‘BDMC’ Cambridge Foundation School, Rajouri Garden, New Delhi 24 Students with Ms. Harshita Sharma & Mr.Hitesh Lal and Mr.Nikhil Parihar International Enchantment – Anaya-Pre-School Lotus, Incharge – Ms.Kusum Sethi Global Icon – Shanaya-Pre-Primary, Incharge – Ms.Hemanshi Sharma Kitchenomics – Riyansh Tanwar-I-B, Arjit-I-A, Incharge – Ms. Jasmeet Kaur Time Worn & Contemporary Unveiled – Aditya – II- B, Ayaanshu – II-B, Incharge – Ms.Nisha Ahuja (S.Sc.) In-Situ – Yashvi – III-B, Incharge - Ms. Shivani Tayal Atmospheric Pirouette – Sanaya Singh-IV-B, Incharge – Ms.Harshita Sharma Apocryphal – Manya Tanwar – V-B, Incharge – Ms.Dimple Bainsla Seed, Sapling, Shoot – Charu-VI-A, Incharge - Ms.Monika Lamba Ayojan – Saur Mandal – Jeevika Negi – VI-B, Dev Goel-VI-A, Incharge – Dr.Rita Yadav Graphic Visual Aptitude – Vrinda Tanwar – VII-A, Incharge – Ms.Preeti Chawla Saanskrit Unnayan – Avishi Tanwar – VIII-B, JAtin Rout Ray – VIII-A, Incharge – Dr.Rita Yadav Fitness Interventions – Antriksh – IX-A, Naman-IX-B, Kritika-IX-A, Kashish-IX-A, Incharge – Mr.Yamesh Tiwari Coinage Odyssey – Mahi Chauhan-XI-C, Prince Kumar-XI-B, Incharge – Ms.Puja Mathur E-Waste Business Blended With G20 Trends – Saurav Sahu -XII-C, Saksham-XII-B, Aryan Tanwar-XII-C, Incharge – Mr.Vanshaj Koul & Mr.J.S.Mishra
04.05.2023 Inter School Competition ‘Kaleidoscope’ Delhi Public School, Rohini Kalatmak : Art Competition – Janit – VII-B, Incharge – Dr.Mohit S Patel Rachnatmak : Creative Writing – Vanshika Choudhary-X-B, Gouhar Chopra-X-A, Incharge – Ms.Preeti Chawla
17.05.2023 to 21.05.2023 25.05.2023 to 30.05.2023 Eminence Open Shooting Championship (Pistol) Eminence Shooting Academy, Basement, Faridabad Tanisha –XII-C Chhavi Singh – XII-C Om Singh – XI-C
25.05.2023 to 30.05.2023 6 th Rezang La Shooting Championship, Gurgaon
G.M.P.S. MONTHLY REPORT - ACTIVITIES
01.04.2023 to 30.04.2023
Inter School / State level / Sports / Other Competitions
Date Event Venue & Organised by Attended by / Results / Remarks
05.04.2023 Letter Writing Competition Post Office, Naraina, New Delhi 15 students participated, Escorted by Ms.Pushpa Rani Incharge – Ms. Monika Lamba 1.Apoorv-X-B, 2.Hazel-VIII-A, 3.Aakanksha-IX-A, 4.Swasti-X-A, 5.Aarushi-X-B, 6.Mananshika-IX-B, 7.Preksha-X-A, 8.Tanishtha-IX-A, 9.Gouhar-X-A, 10.Anika Tanwar-X-B, 11.Taanvi-IX-A, 12.Nitin-IX-A, 13.Vanshika-X-B, 14.Rohan-IX-A, 15.L.Harshita-VIII-A
15.04.2023 to 17.04.2023 Shooting Competition, Air Pistol and Air Rifle Men & Women Noida Sports Trust, Noida Stadium, Sec-21 A, Gautam Budh Nagar, Noida, U.P. Om Singh – XI-C, Chhavi Singh-XII-C, Tanisha-XII-C
19.04.2023 Inter School Competition ‘Kriti’ DAV, Ashok Vihar, New Delhi Story Teller (Puppet Theatre) : Kashvi Gupta- II-A, Maheera Saifi – II-A, Incharge – Ms.Jasmeet Kaur Doodling Hearts : Samriddhi – III-A, Aditya Kumar – IV-B, Incharge – Ms.Shivani Tayal Cardboard Relief (Rhythm / Moment) : Manya Tanwar – VI-A, Vanshika – VII-A, Incharge - Ms.Dimple Bainsla Revive a Classic Painting : Shriya Rana – IX-A, Incharge – Ms.Ruby Splash (Painting Competition) : Taniya– XII-C, Incharge - Dr.Mohit S.Patel

Online Comp. :- Meme String : Rachit Das-X-A, Kanishk – X-A, Incharge – Ms.Preeti Chawla Gourmet Treat : Sachi – X-B, Aarushi – X-B, Incharge – Ms.Shalini Tyagi Swaranjali : Dolly Mishra – X, Incharge – Mr.Nikhil & Mr.Hitesh Lal Bazme-Mausiqui (Kuch Lamhe Dil Se) : Aayush Bharti – XI, Incharge – Mr.Hitesh Lal Splash (Painting Competition) : Ishika Sood-XI-A, Incharge – Dr.Mohit S.Patel
26.04.2023 Inter School Competition ‘Conclave’ Kulachi Hansraj Model School, Ashok Vihar, New Delhi 14 Students with Pushpa Rani Green Gold : - Fancy Dress – A Fashion Show - Khwahish – II-B, Incharge - Ms.Shivani Tayal On Your Feet (Dance Competition) – Shanaya – IV-B, Amayra – IV-B, Avni –IV-B, Avantika-IV-B, Inaya-IV-A, Kaavya-IV-A, Incharge – Ms.Pushpa Rani Rangon Se Bhari Duniya – Aryan Srivastav – V-B, Shreya Malhotra – VI-A, Incharge – Ms.Ruby Mukhauta – Ek Nayi Pehchaan – Devika – VII-B, Incharge – Dr.Mohit S.Patel Shapathpatra Lekhan Competition - Vanshika Chaudhary – X-B, Incharge – Ms.Ravita Tandon
27.04.2023 Inter School Competition ‘Conclave’ Kulachi Hansraj Model School, Ashok Vihar, New Delhi 11 Students with Ms.Mamta Sharma Edge :- Team Debaters - Piyush Senapaty – VI-B, Pratham Tanwar – VI-B, Incharge – Ms.Rajni Bhullar TapMy App : Game – Pranjal Chawla – VIII-A, Tejas Ranjan – VIII-A, Incharge – Ms.Mamta Sharma Movie Mania – Lalit Raj Meena – IX-A, Incharge – Mr.Rajiv Anand Virtual Friend : Chatbot – Akshat Tanwar – XI-B, Yug Bhasin – XI-B, Incharge - Mr.Rajiv Anand & Ms.Mamta Sharma Coding Challenge – Radhika Bhatia-XI-B, Ritika Rai-XII- B, Incharge – Ms.Mamta Sharma War Zone, the Computer Game – M.Arul Kumaran – XI- A, Parth Sarthi-XI-A, Incharge – Ms.Mamta Sharma
28.04.2023 Inter School Competition ‘Conclave’ Kulachi Hansraj Model School, Ashok Vihar, New Delhi 10 Students with Ms.Nivedita Khulbe Quest :- Pitch Perfect : Ojasv – VI-A, Incharge – Ms.Rajni Bhullar Monologue : Sumrit Raj – VIII-B, Incharge - Ms.Preeti Chawla Artistic Yoga – Saarthi – IX-B, Aditi – VIII-A, Incharge – Mr.Yamesh Tiwari Stem and Leaf : Jahnvi Chawla – IX-A, Jahnvi Dahiya – IX-A, Incharge – Ms.Shalini and Ms.Monika Lamba Let’s Flaunt Our Treasure – Vani Tanwar-XII-A, Shreya Chanchal – XII-A, Incharge – Ms.Sonal Sikka Mere Vichar (Hindi Speech Comp.)- Mahi – XI-C, Incharge – Ms.Ravita Tandon
28.04.2023 Inter School Competition ‘Saturnalia’ St. Margaret Sr. Sec. School, Prashant Vihar, New Delhi 19 Students with Ms.Harpreet Kaur, Mr.Hitesh Lal & Mr.Nikhil Parihar Segra Brain - Viraj Sharma – Pre-Primary A, Incharge - Ms.Kusum Sethi Ramp-O-Millet – Akshara Dhiman – I-B, Incharge- Ms.Jasmeet Kaur Harvest Fest – Mahi, Himanshi, Somila, Avika – VII-B – Incharge –Ms.Harshita Sharma Millet Minstrels – Abhimanyu – VII-A, Tanushri-VII-A, Incharge – Mr.Hitesh Lal Uttam Anaj - Ek Paricharcha – Mananshika-IX-B, Shriya Rana – IX-A, Incharge – Ms. Shalu Bari Mathe Milletism – Mannat Paharia-VIII-A, L.Harshita- VIII-A, Incharge – Ms.Ruchi Jaryal Millet - Ary Rap – Jai Verma – V-B, Incharge – Mr.Hitesh Lal, Bringing Back Millets – Vanshika-VII-A, Liza Chaudhary-VII-B, Incharge – Ms.Preeti Chawla Infomilletic – Ryan Sain Tanwar – IX-A, Incharge – Ms. Mamta Sharma Milletnama – Ishika Goel – XI-C, Ritvika Verma – XII-A, Incharge – Ms.Swati Bose Millet-Eco-Nomy – Hazel Chopra-VIII-A, Dev Tanwar- VIII-A, Incharge – Ms.Ruby & Ms.Harshita Sharma
28.04.2023 Inter School Competition ‘Sampravah’ Lovely Public School, Priyadarshini Vihar, New Delhi 12 Students with Ms.Ruby Frame Up Display Designing Bulletin Board : Antara – IV-B, Aradhya Verma – IV-A, Kunal – IV-B, Incharge – Ms.Nisha Ahuja (S.Sc.) Affordable Creativity Designing a Table Mat : Ayaan Gandharv – V-A, Daksh Kumar – V-A, Incharge – Ms.Ruby Be An Influencer Vlog Making : Himanshu Giri – VI-A, Incharge – Ms.Aman Kalsi Rock Off Rave On Hustle : Indransh – VII-B, Incharge – Ms.Puja Mathur Together We Can Statuette : Shivangi Kumari – VIII-A, Himanshi Gupta – VIII-A, Kanishka – VIII-A, Incharge – Ms.Aman Kalsi Skillfull Designers Designing A Book Cover : Devansh Chaurasia – XI-B, Incharge – Ms.Mamta Sharma
29.04.2023 Inter School Competition ‘Sampravah’ Lovely Public School, Priyadarshini Vihar, New Delhi 16 Students with Ms.Harpreet Kaur Envision Your Own Planet & Embellish With It’s Flora & Fauna : Mishika Tanwar – Pre-Primary-Lavender, Incharge – Ms.Nisha Ahuja Create An Alert Puppet Show : Aditya- II-B, Priyal – II- A, Arjit Pandey-I-A, Yazhini – I-B, Incharge-Ms.Kusum and Ms.Neeru Rise Of The Rockers Self Composed Song : Shanaya-III- B, Manya-III-B, Vedansh-III-A, Arshiya-III-A, Incharge – Mr.Hitesh Lal Know & Grow Science Drama : Aadi Gupta – IX-A, Rohan Tiwari-IX-A, Kartik Jaluthra-IX-A, Shriya Rana- IX-A, Incharge – Ms.Khushhali Agrawal Fortune Hunters Business Tycoons : Tanya Chaudhary-X- A, Rehan Khan-X-A, Rachit Das – X-A, Incharge – Ms.Sonal Sikka
28.04.2023 to 02.05.2023 Indian Shooting League 2023 VAS Sports, B 1, Sangam Tower Rohta Road, Meerut, U.P. Om Singh – XI-C, Chhavi Singh-XII-C, Tanisha-XII-C
04.05.2023 to 07.05.2023 1 st The Sapience Shooting Championship 1 st Floor, Old Palam Road, Dwarka, New Delhi Om Singh – XI-C, Chhavi Singh-XII-C, Tanisha-XII-C
G.M.P.S. MONTHLY REPORT - ACTIVITIES
01.12.2022 to 31.12.2022
Inter School / State level / Sports / Other Competitions
Date Event Venue & Organised by Attended by / Results / Remarks
01.12.2022 Ramjas Inter School Debate 2022 Ramjas School, Pusa Road, New Delhi Ishita-XI-B (For), Manav Tripathi-XI-B (Against), Tania Porel-XI-C,
Interjector with Ms.Kalimun Nisha, Incharge –Ms.Swati Bose
05.12.2022 & 06.12.2022 CBSE Central Zone Taekwondo Competition (U-14,17, 19) Delhi International School, Sec-18, Dwarka, New Delhi 1.Riya Rai – IX-B, 2.Richa Rai – IX-B, 3.Sneha Sahu-IX-B with Ms.Kalimun Nisha, Mr.Param Shivplaha - Incharge
06.12.2022 & 07.12.2022 CBSE Central Zone Taekwondo Competition (U-14,17, 19) Delhi International School, Sec-18, Dwarka, New Delhi 1.Mahi-VII-A, 2.Fiza-VIII-A with Ms.K.Nisha, Mr.Param Shivplaha - Incharge
1.Aniket-VII-A, 2.Garvit-VIII-B with Ms.K.Nisha, Mr.Param Shivplaha - Incharge
08.12.2022 to 10.12.2022 & 07.12.2022 CBSE Science Exhibition K.R.Mangalam World School, Vikaspuri, New Delhi Saksham Singh-XI-B, Aslan Ali-XI-B, Akshansh-VIII-A, Jatin-VII-A
08.12.2022 & 09.12.2022 – Mr.J.S.Mishra, 10.12.2022 – Mr.Vanshaj Koul Incharge-Mr.J.S.Mishra
13.12.2022 & 07.12.2022 State Level English Extempore RPVV, Shalimar Bagh, BT Block, New Delhi Akshat Tanwar-X-A with Ms.Ruby, Incharge- Ms.Prabha Sinha
14.12.2022 State Level English Poem Recitation GGSSS, Subhash Nagar, New Delhi Ishaan Gandharv-IX-B with Ms.Harpreet Kaur, Incharge- Ms.Prabha Sinha
14.12.2022 State Level Hindi Extempore RPVV, Shalimar Bagh, BT Block, New Delhi Aashia Ali-XII-C with Ms.K.Nisha, Incharge – Ms.Suman Sharma & Ms.Ravita Tandon
16.12.2022 State Level Qawaalli Competition SV (Shaheed Capt. Sanjeev Dahiya), Sec-9, Rohini 20 Students with Ms.Pushpa Rani & Mr.Nikhil Parihar 1.Manthan-VII-B, 2.Ujjwal-VII-B, 3.Sumrit Raj-VII-B, 4.Shivank-VII-B, 5.Ronit-VII-B, 6.Aayush-X-A, 7.Gagan-X-A, 8.Daksh-X-B, 9.Saksham-X-A, 10.Dhruv-X-B, 11.Yuvraj Singh-X-A, 12.Priyanshu-X, 13.Devansh-X-B, 14.Love Rana-X-A, 15.Aakash-X-B, 16.Harshit-X, 17.Divyanshu-XI, 18.Krishna-XI, 19.Dhairya-XI, 20.Bhavye Bajaj-XI-A Incharge – Ms.Pushpa Rani
20.12.2022 Delhi State Judo Competition Rajiv Gandhi Stadium, Bawana Gaurav-XII-A, Arjun Tanwar – XI-B with Mr.Sumit Incharge – Mr.Param Shivplaha
22.12.2022 Delhi State School Games (Taekwondo) Sarovodaya Vidyalaya, Sec-6, Rohini 5 students with Mr.Sumit –
1.Aaryan Tanwar-XI-C,
2.Saurav Sahu-XI-C,
3.Priyanshu Chauhan-X-A,
4.Devansh Tanwar-X-B,
5.Sneha Sahu-IX-B
31.12.2022 CBSE National Taekwondo Championship S G Public School, Sec-15, Vasundhara, Ghaziabad 4 Students with Mr.Param Shivplaha (Escort)
1.Aaryan Tanwar-XI-C,
2.Sourav Sahu-XI-C,
3.Sneha Sahu-IX-B,
4.Devansh Tanwar-X-B
G.M.P.S. MONTHLY REPORT - ACTIVITIES
01.11.2022 to 30.11.2022
Inter School Competitions
05.11.2022 Inter- School Tech Extravaganza- TINKERERS 2022-23 Ambience Public School, Safdarjung Enclave, New Delhi 3rd position in the Event : Technozarre (App Designing), Naman Singh Rawat-VIII A & Lalit Raj Meena-VIII A Teacher incharge: Ms.Mamta Sharma
10.11.2022 & 11.11.2022 Inter School Competition ‘SVMC 2022’ Cambridge Foundation School, Rajouri Garden, New Delhi 10.11.2022 3rd Position : Entreprenuriat – Disha-XII-A, Khushi Bano –XII-C, Ms.Sonal Sikka 3rd Position : Web-O-Code - Radhika – X-B, Mr.Rajiv Anand 11.11.2022 2nd position : Chronicles of Sprites – Avi Sharma – VI-A, Ms.Monika 3rd Position : Holographic Voyage – Naman – VIII-A, Ms.Ruchi Jaryal
12.11.2022 Inter School Competition ‘FLUX 2022’ S.D.Public School, Pitampura, New Delhi 2nd Position : Geomagic Mandalas : Shriya Rana – VIII-B, Incharge – Ms.Ruchi Jaryal
15.11.2022 Inter School Competition ‘Prayaas’ N.K.Bagrodia Public School, Sec-4, Dwarka, New Delhi Raconteur (Story telling Comp.) : Arjit Pandey-Pre-Primary-C, Incharge – Incharge – Pre-Pri.Deptt.
23.11.2022 Inter School Competition ‘Greek-a-Hertz’ St.Marks Sr.Sec.School, Meera Bagh, New Delhi Imagica Innovation : 2nd position - 1.Saksham Singh –XI-B, 2.Kritika-XIA, Incharge – Mr.RajivAnand Snapshot : Special Prize – Mohit Sahni & Abhishek Kumar-XI-B
G.M.P.S. MONTHLY REPORT - ACTIVITIES
01.10.2022 to 31.10.2022
Inter School Competitions
15.10.2022 Inter School Competition ‘Euphoria’ DAV Public School, Sahibabad, 2 nd Position in Data Analyst : Prabhleen Kaur, - X, Komal-X , Incharge – Ms.Mamta Sharma

Consolation position in Technofrenzy : Vanshika Choudhary – IX, Akshita Phore -IX , Incharge : Ms.Monika Lamba
19.10.2022 Inter School Competition ‘Interact’ Mount Carmel School, Anand Niketan, New Delhi 2 nd Position in Fancy Dress : Arjit Pandey – Pre-Primary C – Incharge – Pre-Primary teachers
21.10.2022 Inter School Competition ‘Manthan’ Birla Divya Jyoti School, Matigara, Siliguri 3 rd Position in Judges Choice category, Event – Creative Writing : Ritika Rai-XI-B, Incharge – Ms.Swati Bose
G.M.P.S. MONTHLY REPORT – ACTIVITIES
01.09.2022 to 30.09.2022
01.09.2022 Shabda (The Word Within): A Kabir Consciousness Unconference (Online held on 16.07.2022) Sunbeam English School Bhagwanpur, Varanasi (Online) Moulded Clay : Critics Choice Award – One Shield and Certificates - Parul-XII-A and Vinay-XI-B, Incharge – Ms.Swati Bose
28.09.2022 Inter School SDG Fest Ahlcon International School, Mayur Vihar (Online) Expression For Action - Act it out : 1st Position : Arjit Pandey - Pre-Primary, Incharge – Pre-Primary deptt.
Jai Ho Celebrating Champs (Enactment on Buddha) - Encouragement position : Bisman-VII A, Maahi-VII A, Kavya Dubey-VII B, Eshika Nirwan-VII B
Incharges : Ms.Parhelika Sharma and Ms.Khushhali Agrawal
G.M.P.S. MONTHLY REPORT – ACTIVITIES
(01.08.2022 to 31.08.2022)
01.08.2022 Inter School Comp. ‘Sankalan of Witpicks’ Kalka Public School, Alaknanda,New Delhi Design.APK (Android App Designing) Computer Sc. Junior : 3rd Position, Naman S Rawat-VIII A
Incharge – Ms.Mamta Sharma
Jugaad Instruments - Music Senior : 1st Position – Dhruv – XB, Incharge- Mr.Nikhil Parihar
Create Genre Shifting Star Stoof Movie Trailer English Senior : Appreciation : Deepanshu Kutniyal – XII-B, Devashish – XII-B – Incharge –Ms.Swati Bose
Create A Book Trailer - English Junior : 3rd Position – Avishi Tanwar VII A, Lakshita Choudhary - VI B Incharge-Ms.Preeti Chawla
06.08.2022 Inter School Comp. ‘Explorika’ Bal Bharati Public School, Rohini 2nd Position in the Event : Bioinfographic – 1.Sushree Suman Senapaty-XI-B, 2.Harshita Sharma-XI-B, Incharge – Ms.Kamia Tanwar
12.08.2022 Inter School Comp. ‘Dream Parliament’ Mahavir Sr.Model School,G.T.Karnal Road, New Delhi Our school stood 3rd for Dream parliament and stood 1st in the Ministry of Social Justice and Empowerment
Event incharge: Parhelika Sharma & Namrata Vashishth
Student Name: Gouhar-IX-A
14.08.2022 All India Inter School Science Competition (12th International Science Conference of the World Science Congress World Science Congress, Jadhavpur, University, Kolkata (Online) 2nd Position in Quiz Competition in Group B – Gouhar Chopra-IX-A 3rd Position in Quiz Competition in Group A – Ishita Gandharv –VII-B
Incharge-Ms.Namrata Vashishth
30.08.2022 Inter School Competition ‘Unnat 2022’ Indraprastha World School, Paschim Vihar, New Delhi 1st Position in Katputhali Ke Saath Mann Ki Baat : Bisman-VII-A, Hazel Chopra-VII-A, Incharge – Ms.Ravita Tandon
3rd Position in Third Dimension : Jenita Miglani –V-B, Incharge-Ms.Mamta Sharma
20.05.2022 Inter School Brum Dutt Memorial Competition (Online)Cambridge Foundation School, Rajouri Garden,New Delhi 2nd Position - Kingdom Animilia - Yazhini Sai Sree M -PREP-A, Incharge-Ms.Rekha Negi

1st Position -- Commentaire- Adwika Gautam –XII –B & Lakshay Rajput-XII-B, Incharge-Mr.Akhil

Appreciation - Azadi Ka Amrit Mahotsav- Ishika Goel-XII-A, Incharge- Ms.Suman Sharma

3rd Position - Reggage Rap- Dolly Mishra – IX-A & Vedangi Dubey -IX-A, Incharge- Ms.Namrata

Appreciation – Fictilicious- Avi Sharma-VI-A, Incharge- Ms.Swati Bose

3rd Position – Yogyan- Arnav Singh – IV -A, Incharge- Mr.Akhil & Mr.Param